Podologtan Öneriler

Podologtan Öneriler

Podologtan Öneriler

Podoloji ve podologluk son dönemde ülkemizde ciddi anlamda gelişmiştir. Anca podoloji biliminin gelişmesi insanların hepsinde tam bir anlayış değişikliğine neden olmamıştır. Bu anlamda podoloji ile ilgili daha detaylı çalışmaların yapılması ve insanların bilinçlendirilmesi gerekir.


Ayaklar insan ömrünün hemen her anında ağırlığı taşıyan ve insanların hareket etmesini kolaylaştıran organlardır. Ayak olmadan insan için yaşam adeta bir işkence halini alır. Bu nedenle insanoğlu ayaklarının değerini bilmelidir. Ancak insanlar ayaklarına gereken önemi vermediklerinden ve ayaklarına gerekli bakımları yaptırmadıklarından ayaklarda deformasyon yoğun bir şekilde görülür. Ayaklarda görülen deformasyonu önlemek ve daha sağlıklı ayaklara sahip olmak için insanların yapması gereken pek çok eylem vardır.


Ayak Sağlığı Nasıl Korunur?

İnsan ayakları günün büyük bir bölümünde ayakkabının içinde ve havasız bir şekilde kalır. Çalışan insanlar düşünüldüğünde günde en az 8 saat ayaklar ayakkabıda kalır. Gün sonunda ayakkabıdan çıkan ayaklar bazen su ile kısa bir durulama ile yıkanır. Ayak sağlığı ve bakımının bundan ibaret olduğundan uzun vadede ayak hastalıklarının görülmesi oldukça muhtemeldir.

Ayak sağlığı ile ilgili dikkat edilmeyen bir başka konu da tırnak kesimi ve bakımıdır. Çoğu insan tırnaklarını zamanında ve düzenli bir şekilde kesmez. Kesilen tırnaklar da rastgele ve sağlık standartlarına uygun olmadığından tırnak batması gibi durumlar yaygın bir şekilde gözlemlenir. Tüm bu durumları ortadan kaldırmak ise podolog önerilerini dikkate almakla mümkün olur.


Ayak Sağlığı için Yapılacaklar

Ayak sağlığı çok önemsenmediğinde ayaklarda görülen deformasyonu şu önlemleri alarak ortadan kaldırabilirsiniz.

YASAL UYARI: Bu sitede yer alan bilgiler, kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, hiçbir şekilde hastalıkların uygulamalarında kullanılamaz. Sitemiz Sağlık Bakanlığı’nın 15/02/2008 tarih ve 26788 numaralı yönetmeliği 29. maddesine göre ilgili konularda bilgilendirme amaçlı tanıtım ve ilan kapsamında hazırlanmıştır.