Podolojinin Ayak Sagligina Katkilari

Podolojinin Ayak Sagligina Katkilari

Ayak sağlığı; geçmişten günümüze bütün canlılar için oldukça önemli bir konu olmuştur. Özellikle insanlar için hareket ve ayakta durma fonksiyonlarını yerine getirmek için ciddi derecede mühim olan ayaklara yapılacak bakımın doğu ve yerinde olması gerekir. Bu noktada devreye podoloji bilimi ve podologluk girer.

Temeli 3-4 asır öncesine dayanan ve o tarihlerden bu yana her zaman önemli bir konu olan ayaklar iş yaşamına adapte olmuş insanlar tarafından çok önemsenmez. Kadınların bu konuda bir nebze daha dikkatli olduğu söylense de erkeklerin ayak sağlığına ve bakımına olan yaklaşımı oldukça yanlıştır. Bu nedenle podolojinin hizmet alanını genişletmesi gerekir.
 

Podoloji Neden Önemlidir?

Podoloji bir bilim olmasının ötesinde insan sağlığını doğrudan doğruya geliştirmesi yönüyle önemlidir. Nitekim bu bilim ayaklarla ilgilenir. Ayaklarımız vücudumuzun pek çok bölgesine göre daha fazla deforme olur. Zira ayakkabının içinde kalan, suyla doğrudan temas eden, terleyerek havasız kalan neredeyse tek uzvumuz ayaklarımızdır. Tüm bu çevresel etkenlere rağmen ayaklara yapılan bakım yok denecek kadar azdır.

Podoloji avam tabirle hor görülen ayakların sağlığına kavuşturulması ve vücudun diğer bölgelerine olumsuz etki etmemesi adına uğraşan bir bilim dalıdır. Bu bilim dalı bazen küçük operasyonlar bazen de ufak tefek düzeltmelerle ayak sağlığı destekler.

Podoloji Hangi Sorunları Çözer?


İnsan ayakları sürekli ayakkabı ve çorap içinde olduğundan iyi korunuyor gibi gözükse de aslında havasızlık ve aşırı terleme ayakları tam anlamıyla mahveden nedenlerdir. Buna bir de temizlik konusundaki eksiklik eklenince ayaklarımız çok hasar görür. İşte podoloji bu hasarları iyileştirmek veya bu hasarların oluşmasını engellemeyi amaçlar. Bu anlamda podoloji şu sorunlara derman bulur.

Tırnak Mantarı:Tedavi edilmediği taktirde mantar enfeksiyonu diğer tırnaklara da bulaşma riski oldukça yüksektir durum böylr oldukça tedavi süresi de uzamaktadır. 

Tırnak Batması: Tedavi edilmediği taktirde mantar enfeksiyonu diğer tırnaklara da bulaşma riski oldukça yüksektir durum böyle oldukça tedavi süresi de uzamaktadır.

Nasır TedavisiAyaklarda en sık görülen problemlerden biri olan nasır için kesin çözümü podologunuza başvurarak bulabilirsiniz.
Yukarıda anılan sorunlar ve çok daha fazlası için podologunuza danışmayı unutmayın!

YASAL UYARI: Bu sitede yer alan bilgiler, kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, hiçbir şekilde hastalıkların uygulamalarında kullanılamaz. Sitemiz Sağlık Bakanlığı’nın 15/02/2008 tarih ve 26788 numaralı yönetmeliği 29. maddesine göre ilgili konularda bilgilendirme amaçlı tanıtım ve ilan kapsamında hazırlanmıştır.